

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 46 mΩ |
| Height | 940 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 2.7 A |
| Max Power Dissipation | 460 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 650 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.7 A |
| Rds On Max | 46 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Turn-Off Delay Time | 20 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 5 ns |
| Rise Time | 5 ns |
| Gate Charge | 7 nC |
| Drain to Source Resistance | 46 mΩ |
| Nominal Vgs | 1.8 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 13822
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34454
Ext.Price$0.34454
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34454 | $0.34454 |
| 10 | $0.25306 | $2.53060 |
| 50 | $0.21416 | $10.70800 |
| 100 | $0.18124 | $18.12400 |
| 500 | $0.14021 | $70.10500 |
| 1000 | $0.12482 | $124.82000 |
| 3000 | $0.09233 | $276.99000 |
| 5000 | $0.08139 | $406.95000 |
